Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Propan techniczny idealnym gazem na każdą porę roku
Propan techniczny idealnym gazem na każdą porę roku

Propan, jako pewne źródło ciepła.

W czasie korzystania z gazu w okresie zimowym warto zwrócić uwagę na gaz płynny, który doskonale radzi sobie w warunkach niskich temperatur. O ile mieszanina gazów płynnych propan-butan jest stosowana w pomieszczeniach zamkniętych, z propanu technicznego korzystamy, gdy butle znajdują się na zewnątrz budynku. Z tego samego powodu propanem zalewane są przydomowe zbiorniki gazowe.

Czysty propan jest gazem „dla wymagających”. Butle z propanem znajdują zastosowanie przy zasilaniu palników podczas prac dekarskich, w maszynach drogowych i przy wykonywaniu wszelkich prac na wolnym powietrzu w warunkach niskich temperatur. Propan w butlach doskonale nadaje się do zasilania ogrzewaczy gazowych lub gazowych kotłów c.o. przy wykorzystaniu automatycznych przełączników gazu.

Gdzie kupić propan?

Tradycyjną mieszaninę gazów propan-butan oferuje wielu dostawców gazu płynnego, nie wszyscy mają jednak w swojej ofercie propan techniczny. Jest on najczęściej dostępny bezpośrednio u hurtowych dystrybutorów lokalnych, rzadziej w punktach sprzedaży detalicznej. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na różnice w ofercie tego produktu u różnych dostawców, aby móc łatwo określić korzyści z oferty przedstawionej przez naszego dostawcę gazu. Nie będziemy się jednak odnosić do propozycji konkretnych firm, ale przedstawimy ważne zasady, o których powinni wiedzieć i pamiętać klienci korzystający z propanu technicznego w butlach.

Dobra cena a jakość gazu.

Kupując produkt, również gaz, szukamy zazwyczaj najkorzystniejszej oferty, a co za tym idzie najniższej ceny. Czy to dobra droga? Najczęściej cena produktu odzwierciedla jego jakość, więc nie mamy co liczyć na to, że kupimy „dobry” propan w obowiązującej aktualnie na rynku średniej cenie mieszaniny. Propan jest droższym gazem od butanu, więc cena „czystego” propanu z założenia musi być wyższa od mieszaniny tych gazów.

Na co zwrócić uwagę?

1. Kupując czysty propan warto zapytać dostawcę, czy firma napełniająca butle gazem korzysta z innych butli do napełniania propanem, niż mieszaniną propan-butan. Jeśli nie, może się zdarzyć, że w butlach z propanem znajdziemy butan w pewnej ilości. W takiej sytuacji, w rzeczywistości możemy otrzymać mieszaninę, tylko w nieznanej proporcji. Propanu będzie mniej, niż powinno, a jego miejsce w butli zajmie butan, jako pozostałość gazu z poprzedniego napełnienia. Korzystanie z jednego „parku butli” do różnych produktów jest tańsze dla firm napełniających, więc możemy liczyć na niższą cenę butli z propanem, ale też gorszą jego jakość gazu.

2. Inną sytuacją jest fakt posiadania przez niewielkie rozlewnie gazu jednego urządzenia nalewającego butle. W takiej sytuacji, niezależnie od rodzaju gazu, jedno urządzenie napełnia butle zarówno propanem, jak i mieszaną. Często od długości instalacji prowadzącej ze zbiornika do „nalewaka” zależy to, ile butli można zaliczyć jeszcze jako mieszaninę, a ile jako już „czysty propan”. Powoduje to oczywiste zmiany w składzie, a co za tym idzie jakości gazu. O ile zmiana z propanu na mieszaninę jest jeszcze dla klienta korzystna, to sytuacja odwrotna nie koniecznie, a przecież kupując produkt, chcemy wiedzieć dokładnie za co płacimy.

3. W przypadku propanu, możemy spotkać się z butlami napełnionymi po 10 kg. Propan jest gazem, który spręża się pod wyższym ciśnieniem niż mieszanina. Z tego powodu niektóre firmy proponują ten gaz w butlach 10 kg, a inne w butlach 11 kg. Porównując cenę za butlę u różnych dostawców należy sprawdzić jakiej ilości gazu ona dotyczy i ile w rzeczywistości kosztuje nas 1 kg gazu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 2 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl