Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Sposoby magazynowania gazu płynnego do celów grzewczych
Sposoby magazynowania gazu płynnego do celów grzewczych

Podstawowym sposobem na magazynowanie gazu płynnego są butle gazowe. Standardowe butle o pojemności 11 kg są najczęściej wykorzystywane przy współpracy z niewielkimi odbiornikami takimi jak kuchenki gazowe, czy przenośne ogrzewcze pomieszczeń.

W ofercie dostawców gazu płynnego są również butle 33 kilogramowe stosowane do celów przemysłowych i zasilania odbiorników o większej mocy. Najczęściej są nimi kotły gazowe zasilające centralne systemy ogrzewania domów jednorodzinnych.

Butle takie różnią się wyłącznie pojemnością gazu. W obrocie handlowym w naszym kraju występują najczęściej butle 11 kg stosowane do mieszaniny gazowej propan-butan, oraz 10 kg do czystego propanu. Podobnie jest w przypadku butli 33 kg, gdzie odpowiednikiem butli do propanu są pojemniki ciśnieniowe 30 kg. Różnice w pojemności butli w zależności od rodzaju gazu zależą od ciśnienia, jakie uzyskuje określony gaz po sprężeniu go w butli.

butle gazowe

Kocioł gazowy ma palnik o większej wydajności niż podstawowe urządzenia gazowe, dlatego wymaga ciągłości dostaw znacznych ilości gazu o stałym ciśnieniu. Częste zmiany ciśnienia wynikające ze zmiany zawartości butli gazowych podczas zużywania gazu nie wpływają dobrze na prawidłową i efektywną pracę kotła gazowego.

Korzystanie z butli 11 kilogramowych do zasilania kotła gazowego jest możliwe, jednak trzeba się liczyć z koniecznością częstej wymiany butli i uzupełniania zapasów gazu. Wtedy z pomocą przychodzą nam kompaktowe przełączniki gazu, które podłączamy do minimum dwóch butli gazowych, gdzie jedna z nich zasila odbiornik, a druga pełni funkcję rezerwową i czeka na swoją kolej do opróżnienia. 

W takim systemie automat przełączający steruje kierunkiem poboru gazu z dwóch niezależnie podłączonych dużych butli. Dołączony do urządzenia reduktor gazu odpowiada za ciśnienie (37 lub 50 mbar) i ilość dostarczanego paliwa (6 kg/h lub więcej). Taki rodzaj baterii można powiększyć o dodatkowe butle parzyście, przez co zwiększamy ilość gazu, z którego korzystamy oraz gazu oczekującego na zużycie. Wydłużamy sobie tym samym okresy pomiędzy wymianami butli dając czas dostawcy gazu na kolejną wizytę.

Dla naszej wygody możemy użyć jeszcze innego rozwiązania. Jeśli pozwalają na to określone przepisy i spełnione zostaną ich wymagania można zmagazynować gaz w zbiornikach gazowych. Są to pojemniki ciśnieniowe przystosowane do przechowywania znacznych ilości gazu, często wystarczających na cały sezon grzewczy.

zbiornik gazowy na propan

Zbiorniki przydomowe do gazu płynnego są wygodnym sposobem na zmagazynowanie znacznej ilości paliwa, które podczas spalania w kotle gazowym dostarczy właściwą ilość energii. Gaz płynny propan wtłoczony do zbiornika pod ciśnieniem około 6 barów ulega skropleniu, dlatego jest w nim przechowywany w postaci cieczy.Dalej wszystko już przebiega tak samo, jak w każdym innym zbiorniku ciśnieniowym.

Rozprężenie ciśnienia powoduje uwolnienie cząsteczek gazu z powierzchni płynu, dzięki czemu jako forma lotna jest kierowany w stronę odbiornika i spalany w jego palniku. W przypadku typowych zastosowań w domach jednorodzinnych służy on głównie do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej lub zasilania kuchni gazowych.

Gaz płynny, niezależnie od sposobu jego zmagazynowania jest wygodnym i efektywnym źródłem energii do ogrzania naszych domów. Jednak warunkiem bezpiecznego eksploatowania gazu jest podstawowa wiedza o jego właściwościach i parametrach oraz związanych z nimi wymaganiami, które dotyczą wszystkich użytkowników. Szerzej o tym w kolejnych artykułach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 2 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl