Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Zasilanie urządzeń gastronomicznych gazem z butli
Zasilanie urządzeń gastronomicznych gazem z butli

Sposoby na zasilanie gastronomii gazem z butli

Problem ciągłości zasilania gazem w gastronomii 

Jeśli prowadzisz działalność związaną z przyrządzaniem posiłków, taką jak lokalna restauracja, mała gastronomia, czy pizzeria, to na pewno nie raz spotkałeś się z problemem ciągłości zasilania gazem urządzeń produkcyjnych. Stosując butle 11 kilogramowe zawsze jest z tym pewien kłopot. Musisz mieć zazwyczaj kilka butli gazowych i pojawia się konieczność ich przechowanych, aby były "na zapas. Problemem jest też częstotliwość wymian butli przy dużym zużyciu i możliwość pojawiających się utrudnień w pracy związanej z brakiem zapasu tego paliwa. Może zdarzyć się, że lokalny dostawca gazu nie zdąży przyjechać na czas, przez co mogą cię irytować przerwy w pracy spowodowane brakiem gazu do kuchenek, czy taboretów gazowych. Dlatego dziś zajmiemy się rozwiązaniem problemu, z którym może borykać się wielu właścicieli lub menedżerów punktów gastronomicznych: rozwiązaniem problemu zachowania ciągłości zasilania gazem w gastronomii z użyciem butli gazowych.

Butle wystawione poza budynek

W pierwszej kolejności pomyślmy o bezpieczeństwie i wygodzie. Sprawdź gdzie przechowujesz butle. Zazwyczaj punkty gastronomiczne, szczególnie te mniejsze, korzystają z małych butli 11 kilogramowych. O ile posiadasz jedno urządzenie, będziesz miał też jedną butlę. Problem pojawia się wtedy, gdy urządzeń zasilanych gazem jest więcej. Po pierwsze zajmują one miejsce, po drugie nie są to przedmioty które ze względów higienicznych chcemy mieć wewnątrz kuchni. Ma to znaczenie z punktu widzenia kontroli służb sanitarnych. Po trzecie, ale najważniejsze to bezpieczeństwo. Posiadanie dużej ilości butli wiąże się z koniecznością spełnienia odpowiednich wymagań wynikających z przepisów przeciwpożarowych. Dotyczą one przechowywania butli i odpowiednich warunków, które muszą być w tym celu spełnione, tak jak na przykład właściwa wentylacja.

Używanie wielu "małych instalacji gazowych" wykonanych zazwyczaj za pomocą giętkiego węża i pojedynczego reduktora, to też pewna trudność. Z uwagi na częste wymiany i dość znaczne obciążenie użytkowaniem wymagana jest kontrola takich urządzeń i na pewno częsta wymiana węży gazowych, reduktorów gazowych, oraz systematyczne sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń. Najlepszym rozwiązaniem będzie wystawienie butli na zewnątrz, poza budynek. Dlaczego? 

Oto kilka argumentów "za":

  • możemy użyć butli butli 33 kg o większej pojemności, przez co wymiany będą rzadsze i wymianami będzie się zajmował dystrybutor, a nie my lub nasi pracownicy,
  • nie mamy butli w pomieszczeniu, więc spełniamy wiele wymagań prawnych, między innymi w kwestii sanitarnej i przeciwpożarowej,
  • porządkujemy całą instalację gazową do jednego źródła energii, wyprowadzając butle poza budynek, mamy dzięki temu więcej miejsca wewnątrz oraz instalację, którą da się nadzorować,
  • możemy wzbogacić całą instalację o dodatkowe urządzenia usprawniające zamówienie gazu, dzięki czemu możemy bardziej skupić się na prowadzonej działalności gastronomicznej.

Zasilanie gazem z butli bez przerw

W instalacji gazowej w obiekcie do przyrządzania posiłków są jeszcze inne elementy. Uporządkowaliśmy już butle, teraz trzeba je sprawnie i bezpiecznie połączyć z odbiornikami gazu, jakimi są urządzenia gastronomiczne. Na rynku jest ich naprawde sporo, pełnią różne role i zarówno w restauracyjnej kuchni, jak i w niewielkim obiekcie gastronomicznym może znaleźć zastosowanie niezależnie od siebie i jednocześnie wiele z nich.

Mogą to być na przykład:

  • kuchnie i taborety gazowe, 
  • smażalniki ciśnieniowe i frytownice,
  • grille gazowe i  opiekacze gyros, kebab,
  • piece gazowe do pizzy,
  • trzony kuchenne,
  • naleśnikarki gazowe.

Jak sprawić, by działały one sprawnie, skutecznie i niezależnie pomimo zasilania z jednego źródła? Najlepiej użyć gotowych rozwiązań sprawdzonych firm, które będą w stanie zapewnić odpowiednie parametry. Kompletna i gotowa do podłączenia instalacja butlowa zawiera reduktor i przełącznik automatyczny, który zadba o płynne przełączanie pomiędzy podłączonymi butlami. Parametry reduktora i urządzeń zapewnią odpowiednie działania odbiornikom gazu. Ciśnienie gazu, jakiego wymaga większość popularnych urządzeń gazowych, również tych stosowanych w gastronomii to zazwyczaj 37 mbar. Takie ciśnienie ustawione jest też na reduktorze GOK stosowanym w instalacji butlowej. Drugim parametrem urządzenia jest wydajność reduktora. Podstawowy reduktor używany do pojedynczej butli gazowej ma wydajność 1,5 kg/h, natomiast te używane w instalacjach butlowych zaczynają się od 6 kg/h. Dla przykładu zużycie typowego smażalnika gazowego to 0,5 - 1,5 kg/h, więc połączenie kilku urządzeń gastronomicznych w baterię zasilaną z jednego źródła wymaga reduktora o wyższej wydajności.

Instalacja 4-butlowa GOK użyta do zasilania gazem płynnym urządzeń wykorzystywanych w restauracji lub małej gastronomii gwarantuje ciągłość zasilania paliwem po to żeby uniknąć bardzo częstych wymian butli z gazem. Taki system pozwala też uniknąć nieprzewidzianych przerw w dostawie paliwa gazowego, a co za tym idzie przerw w prowadzonej działalności gastronomicznej, na co żadna firma nie może sobie pozwolić.

Dodatkowe ułatwienie dla pracowników gastronomii

Automatyczny przełącznik gazu może być dodatkowo wyposażony w sygnalizator IB-01 dla łatwiejszego sprawdzenia stanu urządzenia. Umożliwia on sprawdzenie zawartości butli i ilości gazu. Dzięki niemu pracownicy lokalu gastronomicznego nie muszą sprawdzać co chwilę jak jest ilość gazu w butli oraz kontrolować wskaźnika na automatycznym przełączniku poboru gazu. Mogą to robić z miejsca instalacji wskaźnika, którym powinno być miejsce najbardziej dla nich dostępne. Za pomocą świecących diod wskaźnik przedstawia aktualny stan urządzenia zarządzającego poborem gazu z butli. Dzięki temu pracownicy gastronomii mogą szybko zareagować na zmianę przełącznika i wiedzą o opróżnieniu się butli z gazem. Pozwala to im na szybką reakcję w postaci zamówienia gazu w butli u lokalnego dostawcy, który ma jeszcze sporo czasu na dotarcie z gazem.
 
Takie rozwiązanie zmniejsza też koszty dostawy gazu, ponieważ dystrybutor butli nie musi spieszyć się i organizować dostawy bezpośrednio do klienta z jedną butlą. Dzięki temu twoje zamówienie może "wpiąć" w swój harmonogram dostaw i zrealizować je w najbardziej właściwym dla siebie czasie, na przykład przy okazji wyjazdu do twojej miejscowości. Nie ponosząc dodatkowych kosztów transportu dystrybutor dostarcza gaz w umówionej cenie, na czym zyskuje właściciel punktu gastronomicznego, czy restauracji. Instalacja butlowa obniża koszty dostaw gazu!

Współpraca z dostawcą gazu, a rodzaj instalacji butlowej

Dostawca gazu jest dla właściciela gastronomii bardzo ważnym partnerem w jego biznesie. Działalność oparta na potrzebach związanych z wykorzystaniem gazu z butli powinna być dobrze zorganizowana. Warto zatem wybrać do współpracy dostawcę, który ma możliwości dostarczenia odpowiedniego rodzaju gazu, gdzie w przypadku instalacji butlowych najbardziej sprawdza się czysty propan techniczny. 

Ważną kwestią jest lokalizacja odbiorcy i mobilność dostawcy. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości zasilania gazu w butli. Jeśli dostawca gazu ma zorganizowany transport w oparciu o wyznaczone stałe trasy przypisane do różnych lokalizacji warto ustalić częstotliwość jego obecności w twojej miejscowości oraz dostosować do tego wielkość instalacji gazowej. Łatwa dostępność gazu i nie duże zapotrzebowanie umożliwi użycie instalacji 2-butlowej. Jeśli natomiast dostawa gazu przewidywana jest z pewnym opóźnieniem od chwili zamówienia, zapotrzebowanie na gaz jest duże, a my nie możemy pozwolić sobie na przestoje związane z brakiem gazu powinniśmy wybrać instalację z większą ilości butli. Rozwiązaniem będą tu na przykład instalacje 4-butlowe lub 6-butlowe z akcesoriami GOK. Warto te kwestie przedyskutować i ustalić na początku współpracy z dystrybutorem gazu.

Jak zorganizować dostawy gazu dla gastronomii?

Po pierwsze poszukaj lokalnego dostawcę gazu w butlach, To nie jest trudne. Umów się z nim na spotkanie i odwiedź go. Wypytaj o wszystkie szczegóły jego oferty, między innymi: możliwości spełnienia twoich oczekiwań dotyczących jakości i rodzaju dostarczanego gazu. Sprawdź też jego mobilność i zapytaj o obszar realizowanych dostaw, oraz zapytaj o przewidywany czas realizacji twojego zamówienia gazu w butlach. Na tej podstawie łatwiej dobierzesz wielkość instalacji butlowej. 

Dodatkowo zapytaj o możliwość skorzystania z butli 33 kg, ponieważ są one dostępne na rynku, jednak w dość określony sposób. To właśnie dostawcy gazu płynnego są podmiotami które nimi gospodarują. Od ustalenia zasad tej współpracy zależy sprawność funkcjonowania twojego biznesu gastronomicznego. Zapytaj więc o butle, może uda ci się wynegocjować umowę na zasadzie bezpłatnego udostępnienia butli w zamian za dokonywanie zakupu gazu. W innych przypadkach możesz otrzymać propozycję zapłaty jednorazowej kaucji za butlę. Taka kaucja jest zazwyczaj na poziomie 200-300 zł za butlę i jest zwrotna, więc nie przepada. Nie jest to wielka inwestycja, poza tym to tylko ulokowanie środków w celu możliwości korzystania z gazu. Jeśli butle nie będą potrzebne łatwo będziesz mógł odzyskać przekazane na kaucję środki w zamian za zwrot butli. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i często stosowane przez dostawców gazu w butlach.

Jak podłączyć instalację butlową?

Instalacje i podłączenia wszystkich urządzeń powinien wykonać lokalny instalator gazu i urządzeń gazowych posiadający aktualne uprawnienia gazowe. Sprawdź je i poproś o ich kserokopię. Po wykonaniu usługi podłączenia akcesoriów gazowych poproś instalatora o protokół odbioru instalacji, w którym będzie się znajdował opis wykonanych czynności, użytych sprzętów oraz potwierdzenie sprawności działania wszystkich urządzeń i szczelności ich połączeń. Wykonanie tych czynności w prawidłowy sposób gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, więc zarówno pracownikom, jak i klientom. Ma to szczególne znaczenie w działalności gastronomicznej, gdzie przedmiotem prowadzonej działalności jest udostępnienie lokalu do użyteczności publicznej.

Bezpieczna instalacja gazowa w gastronomii

Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami będziesz bezpieczny oraz spełnisz wymagania określone w przepisach. Będziesz mógł skupić się na prowadzeniu swojej działalności gastronomicznej bez obawy o przykre niespodzianki ze strony służb kontrolnych szczególnie związanych z tematyką sanitarną i przeciwpożarową. Zapewniając bezpieczeństwo pracownikom i klientom będziesz spokojny o swój biznes. Dlatego warto jest uporządkować sprawy związane z instalacjami gazowymi wewnątrz lokalu gastronomicznego. Warto jest użyć do tego nowych, sprawdzonych i certyfikowanych akcesoriów gazowych. Pamiętaj też o corocznym przeglądzie technicznym urządzeń gazowych i całej instalacji, szczególnie pod kątem sprawdzenia szczelności połączeń. Pozwoli to nie tylko "odświeżyć" i zaktualizować dokumenty związane z tym tematem, ale będzie szansą na eliminację ewentualnych nieprawidłowości. 

Podsumowanie

W uporządkowanym biznesie związanym z przyrządzaniem posiłków wszystko działa sprawniej. Dzięki naszym rozwiązaniom sztuka kulinarna w lokalu gastronomicznym staje się prostsza i sprawniejsza. Pracownicy nie muszą odrywać się od swoich zajęć, a płynność pracy będzie zagwarantowana przez ciągłość zasilania gazem. Dzięki naszym radom, pomimo użycia butli będziesz miał wrażenie korzystania z gazu ziemnego za pomocą własnego niezależnego przyłącza. Da się to zrobić, wystarczy tylko wcześniej wszystko zaplanować. Zrobiliśmy już to za ciebie. Twoim zadaniem jest teraz wdrożyć ten plan w życie w swoim gastronomicznym biznesie.

 

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Zadzwoń, by porozmawiać:

+48 604 59 26 25

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl