Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Najważniejsze inforamcje o gazie płynnym

Gaz płynny zwany też gazem ciekłym lub LPG (ang. Liquid Propane Gas) jest mieszaniną węglowodorów, głównie propanu i butanu. Jest to  nowoczesne, wygodne w użytkowaniu i bardzo wartościowe energetycznie paliwo. Pod wzglę­dem kalorycznym znacznie przewyższa nie tylko węgiel, ale także gaz ziemny.

Korzystną cechą gazu płynnego jest to, że nie jest trujący i nie pozosta­wia szkodliwych resztek oraz widocznych śladów spalania. Dzięki swym właściwościom gaz płynny zyskał wysoką ocenę użytkowników. Stosowany jest na całym świecie dla różnorodnych celów, głównie w gospodarstwie domowym i turystyce, ale również w przemyśle.

Gaz płynny przy ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze pokojowej, przyjmuje postać gazu (pary). W butli gaz zmagazynowany jest pod ciśnieniem kilku atmosfer. Ciśnienie gazu w butli zależne jest od temperatury otoczenia; im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie.

Pomimo, że butla wytrzymuje ciśnienie kilkunastu atmosfer, jednak przechowywanie jej w pomieszczeniu o temperaturze przekraczającej 35°C spowodować może wzrost ciśnienia w butli powyżej dopuszczalnej normy i w następstwie może doprowadzić do rozerwania butli i wybuchu gazu.

Gaz propan-butan jest cięższy od powietrza i w razie wypływu z nieszczelnej instalacji gromadzi się w miejscach najniżej położonych. Dlatego gazu płynnego nie należy przechowywać, ani używać w piwnicach i innych tego rodzaju pomieszczeniach.

Zmieszany z powietrzem w stosunku objętościowym 1,5 do 10% tworzy mieszaninę wybuchową, wobec tego szczególnie ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa. Szczególnie warto stosować detektory gazowe.

Podobnie jak gaz ziemny, LPG jest gazem bezwonnym, dlatego dodaje się do niego nawaniacz o silnym zapachu, który ułatwia wykrycie ewentualnych wycieków.

Gaz płynny jest łatwopalny i chociaż nie jest toksyczny, to duże jego stężenie w powietrzu może spowodować zasłabnięcie w wyniku braku tlenu, potrzebnego do oddychania.

Kaloryczność gazu LPG jest około 2,5 raza większa od kaloryczności gazu ziemnego, zatem z takiej samej ilości gazu można wytworzyć więcej ciepła.

Mimo, że gaz płynny nie jest czynny chemicznie, powoduje uszkodzenia kauczuku naturalnego oraz niektórych rodzajów tworzyw sztucznych, dlatego należy stosować wyłącznie urządzenia i akcesoria do LPG.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl