Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Podstawowe parametry reduktorów gazu
Podstawowe parametry reduktorów gazu

Reduktory gazowe to specyficzne akcesoria gazowe umożliwiające sprawne, wygodne i bezpieczne korzystanie z gazu. Na rynku jest wiele urządzeń tego typu, poza tym są one dedykowane do różnych odbiorników. Wynika to zazwyczaj z mocy tych urządzeń i ich chwilowego bądź stałego zapotrzebowania na gaz.

Jaki reduktor gazu wybrać i na jakie parametry tego urządzenia należy zwrócić uwagę, aby właściwie dobrać go do odbiornika gazu? Te informacje w tym artykule.

Jednym z podstawowych parametrów reduktorów gazowych jest ciśnienie gazu uzyskiwane na na wyjściu z reduktora. Redukcja i regulowanie ciśnienia gazu poprzez utrzymywanie go na stałym poziomie to najważniejsza funkcja tego urządzenia. Dzięki temu możliwe jest sprawne korzystanie z gazu i bezpieczne spalanie go w odbiorniku w celu uzyskania energii.

Standardowo gaz propan w butli 33 kg uzyskuje ciśnienie na poziomie kilkunastu barów. W kompaktowej instalacji butlowej, w której na wstępie jest zamontowany automatyczny przełącznik gazu, do reduktora dociera gaz o ciśnieniu zbliżonym do 1,5 barów, następnie jest ono regulowane do 37 mbar, czyli najczęściej wymaganego ciśnienia gazu przez większość podstawowych urządzeń gazowych. Sporadycznie duże gazowe urządzenia grzewcze mogą wymagać ciśnienia na poziomie 50 mbar. Wówczas dedykowany do standardowej instalacji butlowej reduktor GOK może zostać przystosowany to wyższe ciśnienie przez samego użytkownika, gdyż jest on regulowany.

Drugim podstawowym parametrem reduktora gazu jest przepustowość gazu. Jest to określona w czasie ilość gazu, jaką może przepuścić reduktor i dostarczyć go do urządzenia. Z tym parametrem bardzo związane jest pojęcie odparowania gazu z butli, gdyż jest ono od niego zależne. Ma na to bezpośredni wpływ wymaganą ilość podłączonych w baterii butli z gazem. Ilość odparowania wynika z rodzaju gazu i temperatury otoczenia zbiornika gazu, którym w tym przypadku jest butla gazowa.

Odparowanie gazu propan z jednej butli przyjmuje się w następujących ilościach:

dla butli 11 kg:

  • pobór krótkotrwały: 1,5 kg/h
  • pobór okresowy: 0,8 kg/h
  • pobór stały: 0,3 kg/h.

dla butli 33 kg:

  • pobór krótkotrwały: 3,0 kg/h
  • pobór okresowy: 1,8 kg/h
  • pobór stały: 0,6 kg/h.

Jeśli chcemy zwiększyć ilość dostarczonego do urządzenia gazu powinniśmy zwiększyć ilość podłączonych ze sobą butli z gazem.

W naszej ofercie najmniejsze reduktory firmy GOK mają przepustowość 4 kg/h. Wystarcza to do podstawowych odbiorników gazu. W połączeniu z zespolonym z reduktorem przełącznikiem gazu: https://www.ekogaz.com/przelacznik-automatyczny-gok-37-mbar-4-kg daje to duży komfort użytkownikom na przykład kuchni gazowych w domach jednorodzinnych. Dzięki temu mogą oni zapomnieć o pilnej konieczności wymiany butli i nie musi być ona umieszczona tuż przy urządzeniu, co wpływa na komfort, choćby podczas konieczności wymiany butli.

Jako podstawowy reduktor gazu stosowany w instalacjach butlowych przyjmujemy urządzenie o przepustowości 6 kg/h. Przy tych parametrach ma on możliwość zasilania urządzeń o mocy do ok. 72 kW. Reduktor o większej przepustowości 10 kg/h może dostarczyć odpowiednią ilość gazu dla urządzenia lub zespołu odbiorników gazowych o łącznej mocy na poziomie 120 kW.

To bardzo ogólne i podstawowe informacje na temat parametrów reduktorów. Zależy nam jednak, aby podstawowe informacje w czytelny sposób zostały przedstawione osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z tym tematem, ale muszą podjąć decyzję o zakupie takiego urządzenia. W jej ułatwieniu na pewno pomoże powyższy tekst.

Osoby zainteresowane szczegółami działania instalacji butlowych lub ich poszczególnych elementów zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat reduktorów gazowych?

Zadzwoń, by porozmawiać:

+48 604 59 26 25

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl