Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Instalacja butlowa w oczekiwaniu na podłączenie gazu ziemnego
narzędzia hydraulika do podłączenia instalacji gazowej

Dzisiejszy artykuł to odpowiedź na pytania naszego klienta, który stojąc przed decyzją o sposobie ogrzewania budynku i oczekując na podłączenie gazu ziemnego szukał informacji w temacie właściwego doboru instalacji butlowych. Wielu naszych klientów zadaje nam różnego rodzaju pytania. Bardzo często się one powtarzają, ale są wśród nich też trudne i dość specyficzne. Dlatego warto śledzić nasze artykuły i wpisy blogowe na temat praktycznego wykorzystania gazu płynnego po to, by wiedzieć więcej.

W ich treści znajdują się odpowiedzi na wiele pytań, szczególnie tych “wziętych z życia” i dotyczących konkretnych przypadków i problemów, z którymi mieli do czynienia nasi klienci podczas realizacji swoich inwestycji w instalacje gazowe.

Zapytanie naszego klienta:

---------------------------------------------

Dzień dobry,

Planuję w czasie oczekiwania na podłączenie gazu ziemnego wykorzystać do zasilania kotła kondensacyjnego 36kW instalacje GOk. Prośba o doradztwo jaki typ instalacji wybrać, raczej kierowałbym się na instalację 4-butlową. Czy reduktor o wydajności 6 kg/h wystarczy do zasilenia pieca dla cwu i co w domu o powierzchni 300m2?
Druga kwestia, pytanie o sposób instalacji umieszczenia instalacji? Czy musi być w kotłowni czy też może być na zewnątrz budynku i podłączenie do kotłowni która znajduje się w piwnicy? Są jakieś wytyczne co do takiej instalacji?

Pozdrawiam,

Jacek

---------------------------------------------

A to nasza odpowiedź:

Dzień dobry Panie Jacku,

Dla większości kotłów kondensacyjnych do domów, które mają moc ok. 20-25 kW proponuję instalację 4-butlową z reduktorem o wydajności 6 kg/h. Przy większych urządzeniach warto, aby ilość odparowanego gazu, dostarczanego do odbiornika była większa, więc w tym przypadku polecam instalację 6-butlową. Wynika to z ilości odparowania gazu z jednej butli. Średnie ilości gazu z poszczególnych rodzajów butli znajdzie Pan na naszej stronie: https://www.ekogaz.com/odparowanie-gazu.

Jaki wybrać rodzaj instalacji butlowej?

Zdarza się jednak, że nasi klienci chcą wykorzystać instalacje butlowe zamiennie względem korzystania z gazu ziemnego. Wtedy, w przypadku użycia instalacji z butlami okresowo np. w celu oczekiwania na podłączenie gazu ziemnego instalacja 4-butlowa powinna się sprawdzić i wystarczyć nawet dla nieco większych odbiorników gazu. Będzie się to wiązało z koniecznością nieco częstszej wymiany butli, niż w przypadku podłączenia w baterię większej ilości butli. Podstawowy, reduktor gazu proponowany w instalacji ma wydajność 6 kg/h wystarczy do odbiornika lub zespołu odbiorników o łącznej mocy do 72 kW, więc z pewnością będzie odpowiedni do zasilania zestawu obsługującego budynek o pow. 300 m2.

Umiejscowienie instalacji gazowej z butlami

Co do miejsca umieszczenia instalacji i posadowienia butli gazowych, to musi być ona poza domem. Przepisy wymagają aby butle 33 kg stały na zewnątrz. Instalację montuje się zazwyczaj na ścianie budynku. Do tego celu służy dodawana do zestawu listwa montażowa, do której instaluje się dwa najważniejsze elementy całego systemu zasilania gazem z butli, czyli automatyczny przełącznik kierunku poboru gazu oraz reduktor gazowy. Zgodnie z przepisami odległość butli od otworów drzwiowych i okiennych powinna być nie mniejsza niż 2 m w pionie i poziomie.

Wymagania formalne co do używania instalacji butlowych

Sama instalacja nie wymaga uzyskania pozwoleń i uzgodnień, jak ma to miejsce na przykład w przypadku przydomowych zbiorników gazu płynnego. Wymagane jest, by podłączeniem zajął się instalator z aktualnymi uprawnieniami gazowymi, który wykona całą instalację zgodnie z obowiązującymi przepisami i dobrymi praktykami instalatorskimi, wykona kontrolę szczelności całej instalacji oraz potwierdzi jej prawidłowe wykonanie protokołem odbioru.

Gdzie może znajdować się kotłownia gazowa na gaz płynny?

Jeśli chodzi o umiejscowienie kotłowni gazowej, to szczególnie w przypadku gazu płynnego, niezależnie od tego, czy źródłem gazu są butle gazowe czy zbiornik przydomowy ma to bardzo duże znaczenia. Gaz płynny jest specyficznym medium. Jednym Z jego właściwości jest to, że jest cięższy od powietrza. Biorcą to pod uwagę musimy pamiętać, że kotłownia, czyli miejsce instalacji jednostki centralnej zasilającej system grzewczy musi spełniać pewne warunki. Kotłownia musi mieć możliwość przewietrzenia w przypadku nieprzewidzianego ulatniania się gazu. Należy to uwzględnić biorąc pod uwagę rodzaj paliwa. Dlatego nie może być zaniżona, a jej posadzka musi znajdować się minimum na poziomie gruntu. Kotłownia nie może znajdować w piwnicy. Poza tym kocioł gazowy, ani instalacja gazowa z butlami też nie może zostać zainstalowana w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie - wygodnie instalacje butlowe

Co do użycia samej instalacji na gaz płynny zbudowanej z baterii butli gazowych i systemu sterowania kierunkiem poboru gazu, to bardzo popularne rozwiązanie w sytuacji, którą Pan opisuje, to znaczy w oczekiwania na podłączenie gazu ziemnego. Jest to opcja wybierana doraźnie przez wielu inwestorów oczekujących na stałe źródło energii gazowej.

Mamy nadzieję, że nasza odpowiedź jest wystarczająca. W przypadku dodatkowych pytań jesteśmy w kontakcie telefonicznym.

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 2 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl