Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Edukacja w temacie gazu płynnego dla bezpieczeństwa użytkowników
Edukacja w temacie gazu płynnego dla bezpieczeństwa użytkowników

Wiedza użytkowników na temat bezpiecznego korzystania z gazu.

Gaz płynny jest bardzo wygodnym źródłem uzyskiwania energii dla wielu celów, przez co jest bardzo popularny. Jest to bezpieczna forma zasilania różnych sprzętów grzewczych, urządzeń wykorzystywanych nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też i wielu dziedzinach przemysłu. Poza tym płynny gaz jest paliwem czystym, które nie emituje zanieczyszczeń i nie wpływa na degradację środowiska naturalnego. Dzięki niemu można skutecznie walczyć ze smogiem, co dla wielu osób w różnych środowiskach jest kluczową sprawą wpływającą nie tylko na ich komfort życia, ale też zdrowie i życie. 

Nasz sklep internetowy ekogaz.com powstał jako rozwinięcie dotychczasowej działalności firmy związanej ze sprzedażą i dostawą gazu w butlach. Jak się okazało potrzeby klientów i użytkowników gazu nie dotyczą tylko samego paliwa. Podczas prowadzenia naszego e-sklepu dowiedzieliśmy się jeszcze bardziej jak wygląda rynek użytkowników gazu w butlach z punktu widzenia ich wiedzy na temat własnego bezpieczeństwa w tym zakresie. Na szczęście część użytkowników gazu w butlach jest bardzo świadoma wymagań dotyczących bezpieczeństwa podczas użytkowania tego źródła energii. Wiedzą oni zazwyczaj, że podstawą jest zachowanie w należytym stanie wszelkich urządzeń gazowych, a co za tym idzie również w razie potrzeby ich okresowej kontroli, a jeśli jest taka potrzeba, to wymiany na nowe. 

Nowoczesne urządzenia gazowe gwarantują bezpieczeństwo

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas użytkowania gazu niezbędne jest stosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i stałe monitorowanie ich stanu. Wśród tych urządzeń są nie tylko odbiorniki gazu takie jak kotły gazowe do ogrzewania domów, dmuchawy gazowe, czy przemysłowe palniki gazowe. Obowiązek ten dotyczy całej instalacji gazowej w skład której wchodzą również zawory, przełączniki automatyczne lub ręczne zawory sterujące kierunkiem przepływu gazu. Kontrolowane w miarę potrzeb wymieniane powinny być także wszystkie reduktory gazowe w instalacji. 

Czy tak się dzieje? Niestety, nie zawsze. Na rynku gazu płynnego jest jeszcze wiele do zrobienia. Wielu klientów wymaga solidnej edukacji w tym zakresie, nawet w tematach bardzo ogólnych, bo związanych z bardzo podstawowymi zasadami obycia się z gazem płynnym w butlach. Na szczęście wielu użytkowników jej poszukuje. 

Profesjonalna edukacja w temacie bezpiecznego korzystania z gazu płynnego to konieczność. Wielu użytkowników przyzwyczaiło się do zachowań niewłaściwych nie mając przy tym świadomości zagrożeń wynikających z ich niewiedzy. W takich sytuacjach użytkownicy gazu w butlach tłumaczą się często wieloma argumentami, które mają usprawiedliwić ich zachowania, na przykład:

 • brakiem dostępu do tego typu informacji (“a skąd ja miałem to wiedzieć”?),
 • zapominaniem czegoś, czego nie robi się codziennie (“wymieniam butlę raz na dwa miesiące, jak mam to zapamiętać?”),
 • doświadczeniem własnym, które pomimo niewłaściwych zasad postępowania z palnym gazem dotąd nie wywołały negatywnych efektów (od zawsze tak robię i nic się nie stało”), lub
 • brakiem środków finansowych na zakup nowych urządzeń gwarantujących bezpieczne korzystanie z gazu, na zasadzie “moja sytuacja finansowa mnie usprawiedliwia”.

Niestety, tak być nie może.

Jest wiele przykładów obrazujących nie tylko brak świadomości, ale też brak zdrowego rozsądku przy obsłudze urządzeń gazowych. Spotykane jest niestety nadal na przykład używanie otwartego ognia z zapalniczki lub zapałek w celu kontroli szczelności przyłącza gazowego, co jest karygodne, bo grozi wybuchem. Klienci - użytkownicy gazu w butlach często się do tego przyznają, wystarczy tylko szczera rozmowa. Jest to dla nas doskonałą okazją do tego, by szerzyć świadomość bezpieczeństwa w dziedzinie gazu płynnego. Niestety, skala indywidualnych rozmów nie przyczyni się do znacznej poprawy statystyki tego typu “procederów”.

Staramy się pomóc i doradzić, jak korzystać z gazu bezpiecznie. Robimy to nie tylko za pomocą naszych artykułów na blogu. Przeprowadzamy też wiele rozmów telefonicznych z osobami zainteresowanymi zakupem naszych urządzeń i akcesoriów gazowych informując ich zarówno o parametrach technicznych i możliwościach poszczególnych sprzętów, ale też ucząc jak bezpiecznie z nich korzystać. Dzięki temu nasi klienci mają możliwość zapoznania się nie tylko z ofertą przydatnych urządzeń ale też potwierdzenia ich przydatności w określonych sytuacjach, warunkach i zastosowaniach. Przy tej okazji dodatkowo też “przemycamy” podstawową wiedzę, którą chętnie się dzielimy, mając nadzieję, że dotrze ona do użytkowników gazu płynnego w butlach. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat wpływa pozytywnie na zwiększenie świadomości osób korzystających z gazu płynnego, co na pewno przyczynia się do poprawy ich bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z gazu płynnego

Bardzo ważne jest by pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym korzystanie z gazu płynnego będzie nie tylko ekonomiczne, ale też bezpieczne. 

Przede wszystkim pamiętaj, że:

 • gaz płynny jest cięższy od powietrza, przez co trudno go przewietrzyć z pomieszczeń obniżonych poniżej poziomu gruntu. Właściwa wentylacja w pomieszczeniach tego typu to otwory przewiewne nad poziomem posadzki, czyli wentylacja dolna,
 • pamiętając o poprzedniej poradzie, również urządzenia detekcyjne, informujące o ewentualnym ulatnianiu się gazu z instalacji, umieszczaj blisko posadzki, montując tuż nad podłogą,
 • butle gazowe przechowuj w pomieszczeniach bez dostępu do otwartego ognia oraz dobrą wentylacją,
 • sprawdzenie szczelności połączeń instalacji lub butli z reduktorem wykonuj za pomocą środka pieniącego, najlepiej testera szczelności lub detektora przenośnego. Nigdy nie używaj do tego otwartego ognia!
 • bądź rozważny, i przewiduj, unikaj rutyny. Jeśli robiłeś co od zawsze w pewien sposób, nie znaczy że jest on najlepszy.
 • dowiedz się jak prawidłowo obsługiwać butlę gazową. Informacje znajdziesz np. w internecie. Zapytaj też swojego dostawcy. Jeśli jest specjalistą w swojej branży, na pewno będzie wiedział coś więcej od Ciebie.
  zainteresuj się tematem swojego bezpieczeństwa i zdobądź z dostępnych bezpłatnie źródeł możliwie najwięcej wiedzy na ten temat.

Podsumowanie - jak możemy pomóc?

Tych punktów może być zdecydowanie więcej. To tylko kilka przykładów najważniejszych zasad. Jeśli chcesz, chętnie podzielimy się z Tobą wiedzą na ten temat. Jeśli masz pytania na ten temat skontaktuj się z nami drogą mailową. Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie trudne pytania w temacie bezpiecznego korzystania z gazu płynnego.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat naszej oferty?

Zadzwoń, by porozmawiać:

+48 604 59 26 25

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl