Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Filtry gazu do wózków widłowych rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń butli
Filtry gazu do wózków widłowych rozwiązaniem problem zanieczyszczeń butli

Popularne wózki widłowe zasilane gazem pomagają firmom w logistyce

Wózki widłowe zasilane gazem z butli to popularne w wielu firmach urządzenia transportowe. Najczęściej są one wykorzystywane do usprawnienia i przyspieszenia załadunku i wyładunku towarów. W firmach, gdzie towary są ciężkie lub wielkogabarytowe to najpowszechniejsi dzisiaj pomocnicy w sprawnej logistyce. Taki sprzęt powinien być niezawodny i gotowy do działania nie tylko z powodu ułatwiania pracy ale też sprawnej logistyki, ponieważ transport dostawcy nie może czekać, gdyż stojąc również generuje koszty. Wybór gazu płynnego jako paliwa do zasilania urządzeń transportowych jest podyktowany najczęściej względami ekonomicznymi. Jednak, to co jest korzystne cenowo nie zawsze jest najwygodniejsze, lub wymaga szczególnego stosowania.

Jednym z dość ważnych problemów użytkowników jezdniowych wózków widłowych zasilanych gazem płynnym są zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w paliwie, czyli gazie LPG. Firmy transportowe i logistyczne wykorzystujące taki sprzęt, a szczególnie pracownicy odpowiedzialni za ich nieprzerwaną pracę wiedzą doskonale o czym mowa. Zanieczyszczenia mechaniczne mogące dostać się wraz z paliwem płynnym do silnika wpływają na uszkodzenia jego elementów i mogą narazić przedsiębiorcę na nieprzewidziane koszty. Czy można się przed tym przestrzec?

System zasilania gazem wózków widłowych z butli

Paliwo, którym w przypadku wózków widłowych jest płynny gaz powinno być możliwie najwyższej jakości. Nie może ono zawierać żadnych zanieczyszczeń, a szczególnie mechanicznych, na przykład metalowych. Problemem są zazwyczaj zanieczyszczone od wewnątrz butle gazowe. To właśnie one są pojemnikami na paliwo do wózków transportowych, widłowych i wszelkich urządzeń jezdnych służących do transportu bliskiego w firmach.

Najpowszechniejszym systemem zasilania gazem takich urządzeń jest wymiana i podłączanie kolejnych pełnych butli z gazem po ich opróżnieniu. Z uwagi dość wysokich kosztów innego rozwiązania stosunkowo rzadko się zdarza, by popularne "widlaki" zasilane gazem LPG miały zainstalowany własny zbiornik gazu podobny do tego, jaki spotyka się samochodowych instalacjach gazowych. Wiąże się to nie tylko z wyższymi kosztami instalacji gazowej w pojeździe, ale koniecznością posiadania na terenie przedsiębiorstwa własnej stacji napełniania pojazdów gazem LPG. Taka wewnętrzna stacja paliw służy wtedy wyłącznie do tankowania pojazdów transportu wewnętrznego firmy, gdyż one same nie są pojazdami uprawnionymi do poruszania się po drogach publicznych. Podsumowując, wózki widłowe zasilane gazem płynnym najczęściej zaopatrywane są w paliwo za pomocą wymienianych butli gazowych, a gaz dostarczany z nich do zasilania pojazdów powinien być filtrowany.

Jak to się dzieje, że gaz w butli może być zanieczyszczony?

Zdarza się niestety tak, że park butlowy dostawcy gazu nie jest systematycznie czyszczony, lub okresy pomiędzy kolejnymi kontrolami jego stanu są na tyle długie, że ulega uszkodzeniom. Najczęstszym powodem zanieczyszczeń butli gazowych jest korozja ich wnętrza. Zazwyczaj nie jest ona na tyle intensywna, żeby taka butla musiała być z tego powodu wycofana z obiegu. Jednak takie nieczystości w postaci odpadów z wewnętrznej powierzchni korodującej butli wpływają na jakość tłoczonego do silnika gazu. W przypadku stalowych butli gazowych korozja jest naturalnym procesem. Choć sam gaz nie wywiera specjalnie negatywnego skutku na stan wnętrza butli, jednak ich wielokrotne napełnianie sprzyja takim uszkodzeniom. Również skraplanie się pary wodnej znajdującej się w wolnej przestrzeni w każdej napełnionej butli z czasem na pewno wywoła efekt korozji. Nawet doskonałej jakości gaz płynny nalewany do butli z pewną "historią" zmienia swoją jakość i staje się zanieczyszczony.

Jak uniknąć zanieczyszczeń butli?

Nie da się tego uniknąć jeśli dostarczane butle z gazem są pojemnikami stalowymi. Wiemy z doświadczeń minionych lat, że firmy zaopatrujące inne przedsiębiorstwa w gaz do wózków widłowych i operujące parkiem butlowym stosowały różnego rodzaju zabezpieczenia. jednym z nich był na przykład teflon, który nie sprawdził się ponieważ stawał się również z czasem zanieczyszczeniem gazu odpadając od powierzchni butli tak, jak korozja z metalu. Firmy nadal próbują kolejnych rozwiązań na przykład z butlami z tworzyw sztucznych, jednak nie są one jeszcze wprowadzane na szeroką skalę do powszechnego użytku. Ilość butli stalowych w obrocie do celów zasilania wózków widłowych jest tak duża, że wymiana ich na inne może się odbywać nawet przez kilka lat, a przede wszystkim musi to być rozwiązanie sprawdzone. Dlatego takie nowości są przez firmy wprowadzane pilotażowo w celu ich przetestowania na mniejszej skali przed ostateczną decyzją o wdrożeniu. Jak dotąd, żeby uniknąć niepożądanych przerw i kosztów serwisowych pozostaje odfiltrowanie zanieczyszczeń i niedopuszczenie ich do komory silnika. To bardzo dobry sposób na uchronienie się przed nieprzyjemną i kosztową sytuacją.

Filtry gazu do wózków widłowych - idealne rozwiązanie

Niewielki element mechaniczny montowany u wylotu gazu z butli bezpośrednio na jej zaworze może pozwolić nam na uniknięcie zbędnych nerwów i kosztów napraw  serwisowych. Zastosowanie filtra zanieczyszczeń mechanicznych firmy GOK jest gotowym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Filtr gazu posiada metalową siateczkę, która wyłapuje opiłki i zanieczyszczenia metalowe pochodzące najczęściej ze skorodowanej wewnętrznej powierzchni butli. Dzięki temu nie dopuszczamy do dostania się ich do komory silnika wózka widłowego. Układ zasilania silnika w paliwo pozostaje czysty i bez zabrudzeń, a silnik nie jest narażony na uszkodzenie. To proste w konstrukcji rozwiązanie jest trwałe i umożliwia długotrwałe użytkowanie. Nie wymaga wymiany wkładu filtra przy każdym czyszczeniu, jak w przypadku konstrukcji opartych o papierowy pochłaniacz brudów. Tego typu filtry sprawdziły się już w wielu firmach i możesz mieć je również i Ty!

Podsumowanie - filtry gazu płynnego

Z własnych doświadczeń wiemy, że jeśli nie da się czegoś zmienić, co jest niekorzystne, zawsze można się w inny sposób uchronić przed negatywnymi skutkami. Tak też jest w tym przypadku. Nie możemy wpłynąć na jakość gazu w butli, choćby dystrybutorzy wlewali w nie najwyższej jakości czysty gaz. Jeśli ulegnie on zabrudzeniu wewnątrz butli, nie mamy na to wpływu. Możemy jednak za pomocą filtrów chronić nasz sprzęt i oszczędzać na zbędnych naprawach serwisowych, które bardzo często są dość kosztowne i pojawiają się w najmniej oczekiwanym czasie. Filtr gazu do wózka widłowego jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Polecamy jego zakup!

Przejdź do kategorii tych produktów:

filtr gazu wózek widłowy

Filtry gazu płynnego

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl