Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Kto dziś korzysta z gazu płynnego z butli?
Kto dziś korzysta z gazu płynnego z butli?

W jaki sposób możemy dziś korzystać z gazu płynnego?

Na przestrzeni minionych lat rynek gazu płynnego zmienił się dość znacznie, a zmiany te spowodowały, że w grze o klienta zostało kilku większych graczy i znacznie mniejsza niż kiedyś liczba lokalnych dostawców. Konkurencja na rynku spowodowała konieczność walki o klienta i systematyczne wprowadzanie przez dostawców gazu nowatorskich rozwiązań również w tej branży. W zależności od rodzaju zapotrzebowania firmy najczęściej oferują dwie formy dystrybucji gazu płynnego. Dla mniejszych potrzeb są to butle gazowe, oraz duże zbiorniki na gaz propan dla stacjonarnych użytkowników o zazwyczaj dużych potrzebach.

Butle gazowe dość znacznie zmieniły się w stosunku do tych oferowanych przed laty. Jest dziś więcej rodzajów, wielkości, oraz sposobów przyłączy do odbiorników gazu. Systematyczne kontrole jakości parku butlowego gwarantują bezpieczeństwo użytkowników i zachowanie wysokiej jakości produktu. Nieco innym tematem jest gaz w zbiornikach. Najczęściej są to duże pojemniki na gaz będące źródłem zasilania odbiorników grzewczych do celów domowych indywidualnych posesji lub jeszcze większe często łączone w baterie dla celów przemysłowych. Tym tematem zajmiemy się przy innej okazji.

Wykorzystanie gazu płynnego z butli w gospodarstwach domowych.

Gaz płynny jako wygodne i ekologiczne źródło energii zyskało w naszym kraju na przestrzeni minionych lat wielu zwolenników. Powszechne stało się wykorzystywanie tego paliwa w gospodarstwach domowych do zasilania kuchenek gazowych. Były lata, kiedy to gaz był luksusowym źródłem energii, pozwalającym na wygodne przyrządzenie potraw bez konieczności korzystania z powszechni stosowanych kuchni węglowych. Szczególnie w okresie letnim miało to duże znaczenie. Choć dzieje się tak również dzisiaj na terenach jeszcze niezgazyfikowanych, szczególnie wiejskich lub w miejscach odległych od instalacji gazu ziemnego, to od tego czasu wiele się zmieniło. Część użytkowników zostało połączonych do rozwijających się przez lata instalacji gazu ziemnego, z część przeszła na inne formy zasilania domowych źródeł energii do celów gospodarczych.

Rozwój technologii w dziedzinie sprzętów AGD przyczynił się tu również do zmian w gospodarczym wykorzystanie gazu płynnego z butli. Możliwość efektywniejszego, a co za tym idzie tańszego wykorzystywania urządzeń elektrycznych takich jak indukcyjnych płyt grzejnych spowodował spadek zainteresowania wykorzystywaniem gazu z buli. Dotyczy to szczególnie nowych inwestycji prywatnych domków jednorodzinnych. Ich właściciele mając alternatywne rozwiązanie w postaci energooszczędnych urządzeń elektrycznych, a nie korzystając z gazu płynnego do ogrzewania nie decydowali się również na używanie gazu z butli wyłącznie do celów kuchennych.

Dla klientów, którzy pozostali przy gazie z butli pojawiło się wiele urządzeń pomocniczych, ułatwiających korzystanie z gazu. Ułatwione jest na przykład określanie ilości gazu w butli za pomocą wagi, pojawiła się też szeroka oferta detektorów gazowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika, oraz innych reduktorów i armatury gazowej do instalacji na gaz płynny.

Nowe zastosowania gazu w butach – kemping i caravaning.

Wraz z rozwojem postępu, możliwości podróżowania i odkrywania świata oraz oczekiwań ludzi w temacie spędzania wolnego czasu wzrasta też potrzeba rozwiązania problemu dostarczenia energii do urządzeń mobilnych. Caravaning w ostatnich latach stał się nie tylko modną, ale też wygodną formą turystyki i zagospodarowania wolnego czasu połączonego z podróżowaniem. Gaz płynny w butlach był od zawsze popularny w branży turystycznej. Zasilanie podróżnych kuchenek gazowych, czy grilli jest dzisiaj możliwie dzięki szerokiej ofercie nabojów turystycznych z propanem, czy dzięki różnorodnym wielkościom butli gazowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb poszczególnych urządzeń.

W caravaningu gaz z butli jest źródłem energii nie tylko do celów grzewczych, umożliwia podgrzanie lub przyrządzenie potraw, pogrzanie ciepłej wody, czy oświetlenie. Dzięki temu podróż staje się wygodna i łatwa. Przez to butla z gazem jest niezbędnym wyposażeniem każdego campera, czy przyczepy turystycznej. Wraz z rosnącymi potrzebami użytkowników w tej kwestii zmienia się nie tylko oferta dostawców gazu. Również producenci armatury i akcesoriów gazowych dostosowują swoje produkty do tych celów.

Przykładem tego są instalacje butlowe w postaci kompaktowych zestawów reduktora z automatycznym przełącznikiem gazu. Dzięki takim rozwiązaniem gaz dostarczany jest na przemian z minimum dwóch butli, co niweluje ryzyko przerw w dostarczaniu go do odbiornika.

To duże ułatwienie dla użytkowników butli gazowych do celów grzewczych w domach jednorodzinnych, punktach gastronomicznych, a w turystyce dla właścicieli camperów, łodzi, czy jachtów. Dzięki temu korzystanie z gazu płynnego z butli staje się jeszcze wygodniejsze, a na dodatek dzięki wykorzystaniu profesjonalnych akcesoriów gazowych renomowanych marek, w pełni bezpieczne dla użytkownika.

Gaz w butlach dla przemysłu do napędu wózków widłowych.

Przemysł też w dużej mierze korzysta z doświadczeń i możliwości łatwego przechowywania, składowania i elastycznej dystrybucji gazu płynnego w butlach. Podstawowym zastosowaniem dla małych butli 11 kg jest zasilanie wózków widłowych. Niewielkie urządzenia do transportu bliskiego, takie jak wózki jezdniowe są stosowane w wielu przedsiębiorstwach do transportu na bliskie odległości najczęściej na terenie zakładu do załadunku samochodów ciężarowych. Dlatego stosowane są już zarówno w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych oraz w mniejszych firmach takich jak hurtownie spożywcze, wielobranżowe i tym podobne.

Firmy cenią sobie wygodę oraz ekologię zastosowania gazu płynnego jako paliwo. Nie bez znaczenia jest też czynnik ekonomiczny. Gaz płynny jest tańszym paliwem od pozostałych, dlatego wygrywa też w tej konkurencji.

Dostawcy akcesoriów gazowych mają w tej dziedzinie również ofertę dla użytkowników gazu. Filtry gazu do wózków widłowych oferowane przez firmę GOK gwarantują, że do układu zasilania paliwem wózka widłowego nie dostaną się zanieczyszczenia. Takie działanie może uchronić właściciela urządzenia od wysokich kosztów naprawy wózka widłowego.

Podsumowanie – wszechstronne zastosowania gazu w butlach.

Zastosowania gazu płynnego w butlach jest nadal bardzo powszechnie. Struktura użytkowników jednak się nieco zmienia. Od czasów kiedy był to luksus, jednak dość powszechny, wynikający z ograniczeń ilości tego produktu dostarczanego na rynek, doszliśmy do czasów kiedy propan stał się wygodnym, powszechnym i oczywistym rozwiązaniem dla luksusowych zastosowań hobbystycznych związanych z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Gaz płynny stosuje się dziś najczęściej do ogrzewania, ale są też inne zastosowania.

Grillowanie z wykorzystaniem propanu jest łatwiejsze oraz sprawia, że potrawy przyrządzane w ten sposób są zdrowsze od tych z zastosowaniem opału węglowego.

Wykorzystanie butli nadal jest wygodnym sposobem na dystrybucję gazu płynnego. Choć ta forma rozpowszechniania tego paliwa zmienia się wraz z potrzebami klientów nadal jest niezbędna na rynku i ma swoich wielu zwolenników. Wsparcie ze strony producentów armatury gazowej i urządzeń zasilanych gazem płynnym przyczynia się nie tylko do utrzymania atrakcyjności tej branży, ale również do jej rozwoju.

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 2 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl