
Caravaning jako sposób spędzania wolnego czasu
Caravaning to dla wielu osób styl życia i sposób na niezależne spędzanie wolnego czasu. Staje się on coraz bardziej powszechną formą turystyki również w naszym kraju. Coraz więcej firm oferuje wynajem kamperów i przyczep kempingowych i są to z każdym rokiem coraz lepsze sprzęty wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne. Wiele firm - producentów samochodów dostawczych, które miało w swojej ofercie kampery z przeznaczeniem głównie na rynek zachodni wprowadza je również z powodzeniem do naszego kraju. Potwierdza to nie tylko zainteresowanie tych firm polskimi użytkownikami, ale przede wszystkim zainteresowanie odbiorców pojazdami z tego segmentu.
Kampery - kupić czy wynająć?
Kampery i przyczepy kempingowe to specjalistyczne pojazdy wyposażone w wiele urządzeń i dodatkowych instalacji. Efektem tego jest wysoka cena ich zakupu, szczególnie nowych, co ogranicza ich zastosowanie jako powszechną formę rekreacji i turystyki. Nie tylko zakup, ale też koszty całorocznego utrzymywania kampera sprawia, że wiele osób chcących korzystać z tej formy wypoczynku decyduje się na wynajem pojazdu na czas urlopu. Dzięki temu w naszym kraju rozwija się sieć dystrybucji pojazdów przeznaczonych na wynajem. Osoby wynajmujące pojazdy kempingowe nie muszą się martwić zarówno przeglądami i serwisem pojazdu, czy jego ubezpieczeniem. Nie jest wtedy też kłopotliwe jego przechowanie, gdy nie jest ona nam potrzebny. W zamian za to musimy się podzielić nim z innymi.
Wszystkie niezbędne instalacje w jednym pojeździe
Kampery to specyficzny rodzaj pojazdów, które poza funkcją przemieszczania się spełniają również funkcję sypialną. Kamper jest zarówno naszym pojazdem, który towarzyszy w podróży jak i naszym mobilnym domem na czas turystycznych wojaży. Jak każdy pojazd musi zatem odpowiadać wymaganiom technicznych do jego użytkowania i przejść systematyczne coroczne kontrole techniczne. Jednak to nie wszystko. Musimy o niego zadbać jak o własny dom. Posiada on bowiem szereg różnego rodzaju instalacji ułatwiających nam życie, czy wręcz umożliwiających nam funkcjonowanie w podróży. Instalacje elektryczne, gazowe są źródłem energii, a sanitarna umożliwia niezależność.
Podobną funkcję pełnią przyczepy kempingowe. Nie są to już niezależne pojazdy, gdyż nie posiadają swojego napędu. Są to jednak pełnowartościowe i niezależne domy na kołach. Dzięki temu, że nie mają “szoferki” dysponują jeszcze większą przestrzenią do wykorzystania co mobilne samobieżne kampery. Niektóre z nich są wyposażone w naprawdę unikalne i specyficzne urządzenia i wykonane są w bardzo luksusowym wydaniu.
Instalacje gazowe w pojazdach turystycznych
Niezależnie od rodzaju pojazdu muszą być one wyposażone we wszystkie podstawowe rozwiązania umożliwiające niezależne funkcjonowanie turystów w terenie. Jedną z ważniejszych instalacji w pojazdach turystycznych jest instalacja gazowa. Jej obecność w pojeździe nie wiąże się wyłącznie z koniecznością ogrzewania przestrzeni mieszkalnej.
Ogrzewanie kamperów i przyczep może być zasilane co prawda z paliwa napędzającego silnik pojazdu. Z reguły jest to olej napędowy, który służy jednocześnie też do zasilania niezależnego ogrzewania postojowego znanego powszechnie od nazwy jednego z producentów tych urządzeń jako “webasto”. Jednak część urządzeń grzejnych tych “mobilnych domów” zostało dostosowane do ogrzewania gazem płynnym z butli. Dzięki temu źródło paliwa gazowego ma wielorakie zastosowanie na pokładzie kampera.
Gaz w kamperze nie tylko do ogrzewania
Gaz płynny dostarczany do instalacji gazowej w kamperze może zostać również wykorzystany do podgrzewania lub przygotowania posiłków w przestrzeni kuchennej pojazdu, ogrzania ciepłej wody użytkowej do celów gospodarczych i higienicznych oraz jako źródło energii do innych urządzeń. Wiele z nich może być zasilanych gazem płynnym niezależnie od tego, że na co dzień znamy je jako urządzenia elektryczne. O niespotykanych powszechnie zastosowaniach gazu płynnego z butli dowiesz się również z mojego artykułu: ekogaz.com/nowoczesne-zastosowania-gazu-plynnego.
Jak podłączyć zewnętrzne odbiorniki gazu do kampera?
Dostępność gazu jako źródła energii na pokładzie pojazdu turystycznego powoduje, że warto go wykorzystać do innych celów, takich jak grille, czy ogrzewacze gazowe. W tym celu kamper lub przyczepa kempingowa mogły być zaopatrzone dodatkowo w zewnętrzne gniazdo, będące miejscem szybkiego przyłączenia zewnętrznych urządzeń do pokładowej instalacji gazowej. Część pojazdów może posiadać takie gniazdo, które zostało zainstalowane fabrycznie. W przypadku jeśli nie posiadamy takiego elementu wyposażenia kampera, może ono zostać dodatkowo zainstalowane w pojeździe przez wyspecjalizowany serwis. Tego typu rozwiązanie pozwala na rozszerzenie funkcjonalności instalacji gazowej kampera i podłączenie wielu dodatkowych sprzętów, takich jak:
- grille gazowe, gdy chcemy przyrządzić ciepły posiłek na otwartej przestrzeni,
- parasole grzewcze ogrzewania przestrzeni w chłodne dni,
- gazowe generatory prądu, jeśli niezbędna nam urządzenia są zasilane elektrycznie.
Co zrobić by instalacja gazowa w kamperze była sprawna i bezpieczna?
Przede wszystkim bezpieczne urządzenia
Instalacje gazowe niezależnie od miejsca ich wykorzystywania powinny posiadać bezpieczne i sprawnie działające elementy, takie jak: przyłącza, reduktory gazowe, węże ciśnieniowe i odbiorniki. Otrzymujemy wiele pytań o dostępność poszczególnych elementów instalacji gazowej. Świadczy to zarówno o coraz szerszym zainteresowaniu turystów formą mobilnego spędzania urlopowego czasu, ale też o dużej świadomości użytkowników i potrzebie kontroli tych urządzeń. Nie od dziś wiadomo, że zabezpieczenie sprawnie działającego pojazdu pozwoli uniknąć niepotrzebnych kłopotów podróży. W przypadku pojazdów turystycznych, które w krótkim czasie muszą przebyć duże dystanse, wiedząc że w podróży nie ma łatwego dostępu do części zamiennych, ma to duże znaczenie. Przygotowanie się do mobilnego urlopu jeszcze przed wyjazdem zagwarantuje, że wakacyjną podróż zapamiętamy wyłącznie z pięknych widoków za oknem kampera i miło spędzonego czasu.
Każde urządzenie tego typu dostarczane na rynek powinno posiadać certyfikat dopuszczenia do użytkowania i winno być podłączone zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wszelkie zmiany w instalacji i naprawy powinien wykonywać autoryzowany serwis, a użytkownik powinien mieć pełną wiedzę o zasadach korzystania z tych urządzeń. Gaz płynny jest uniwersalnym, wygodnym i bardzo bardzo bezpiecznym paliwem pod warunkiem stosowania zasad obchodzenia się z nim. Żeby to zrobić właściwie, przedtem przede wszystkim trzeba te zasady poznać, a następnie właściwie wykorzystywać.
Przeglądy instalacji gazowej kampera i przyczepy
Przeglądów instalacji gazowych w pojazdach turystycznych powinny dokonywać serwisy wyposażone w profesjonalny sprzęt i posiadające do tego właściwą wiedzę o zasadach działania tych instalacji. Profesjonalne warsztaty napraw i serwisu kamperów wykorzystują zaawansowane urządzenia techniczne służące do kontroli szczelności instalacji gazowej. Są to zazwyczaj specjalistyczne zestawy kontrolne LPG, które mogą służyć zarówno do okresowej, jak i bieżącej kontroli szczelności instalacji w kamperach, przyczepach turystycznych i jachtach. Dzięki temu urządzeniu już w ciągu 10 minut otrzymamy wynik kontroli, po którym drukowany jest indywidualny raport dla każdego klienta z informacją jakiego auta dotyczy. Po takim sprawdzeniu możemy mieć pewność, że dalszą drogę będziemy kontynuować bezpiecznie.
Podsumowanie - instalacje gazowe w pojazdach kempingowych.
Kampery i inne urządzenia kempingowe są doskonale przygotowane do niezależności. Dzięki nim może spędzić wakacje w niezaludnionych przestrzeniach nawet bez dostępu do podstawowych mediów. Warunkiem tego jednak jest wyposażenie pojazdu w sprawnie działania instalację gazową oraz szereg urządzeń nam to umożliwiających.
Dzięki gazowym generatorom prądu stosowanym zgromadzone w butli paliwo gazowe może zostać zamienione na energię elektryczną. Nie potrzebujemy wtedy wsparcia zewnętrznych źródeł energii na polach namiotowych, czy kempingach. Wystarczy nam pełna butla z gazem. Ogrzewanie przestrzeni zewnętrznej za pomocą parasoli grzewczych, przyrządzanie smacznych potraw na grillu, czy uzyskanie elektryczności z gazowego generatora prądu to tylko przykłady takiego zastosowania.
Żeby te urządzenia działały właściwie muszą być sprawne, serwisowane profesjonalnie i uzupełniane o markowe i funkcjonalne akcesoria i części zamienne. Dzięki temu nasze wakacje z kamperem będą wymarzone.