Kupuj Wartość zamówienia: 0,00 zł
Urządzenia sadownicze zasilane gazem płynnym
Urządzenia sadownicze zasilane gazem płynnym

Gazowe nagrzewnice w sadzie

Przymrozki w sadzie i sposoby na ich uniknięcie

Rośliny sadownicze są uprawiane naszym kraju na dużą skalę. Z uwagi na specyfikę tej działalności rolniczej wynikającej z wymiarów drzew owocowych w większości są one uprawiane na wolnej przestrzeni bez zabezpieczeń stałych. Aura i zmieniający się klimat nie zawsze pozytywnie odnoszą się do tych roślin. W zależności od gatunku są one bardziej lub mniej odporne na niskie temperatury nawet te, występujące chwilowo i lokalnie. Czynników mających negatywny wpływ na tego typu uprawy może być wiele. Od chorób i szkodników, do wydawało by się na pierwszy rzut oka błahych, jak chwilowo występujące niskie temperatury. Dlatego jednym z ważniejszych sposobów zabezpieczenia przyszłych plonów w uprawach sadowniczych jest ograniczanie negatywnych skutków wiosennych przymrozków.

Kiedy chronić sad przez przymrozkami?

Rozwijające się na wiosnę drzewa i krzewy narażone są na fale chłodów które mogą nastąpić w okresie odchodzącej zimy. Okresowe przymrozki mogą spowodować wiele strat w uprawach sadowniczych, Pojawiają się one zazwyczaj na początku kalendarzowej wiosny. Nie mniej jednak, aby ochronić rośliny, sadownicy muszą zmagać się z tym problemem i starać się zabezpieczyć swoje uprawy przed tymi czynnikami natury. Ostatnie chłody mogące mieć wpływ na uprawy ogrodnicze, w tym rośliny sadownicze mogą pojawić w w dniach 12-15 maja. Jest to zjawisko napływu zimnego powietrza z obszarów polarnych wynikające ze zmiany cyrkulacji atmosferycznej. To specyficzne ale charakterystyczne dla środkowej Europy zjawisko klimatyczne zostało zaobserwowane już dawno i komunikacji ludowej określane mianem "zimnych ogrodników". Z dotychczasowych obserwacji wynika, że chłód w tych dniach może się nasilić, ale po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom. Od tego czasu ogrzewanie sadów nie będzie już potrzebne. Zajmując się produkcją sadowniczą należy jednak wziąć taką opcję pod uwagę, bo przymrozki w początkowym okresie wegetacji roślin mogą być problemem, który wpływa na efektywność całej działalności.

Metody zabezpieczenia roślin sadowniczych

W nauce o uprawie roślin sadowniczych zjawisko przymrozków wiosennych i metody zabezpieczania roślin przed ich skutkami zostały już dawno dokładnie opisane. Sadownictwo jest w naszym kraju dziedziną ogrodnictwa bardzo znaną i z uwagi na dużą ilość rolników zajmujących się tą dziedziną mamy w tym temacie duże wsparcie naukowe. W instytutach sadownictwa i na uczelniach rolniczych powstało się wiele publikacji na ten temat wskazujących na techniki i metody działania w takich przypadkach. Wykorzystując tę wiedzę oraz doświadczenia z minionych lat przyjęto kilka metod działania mających uchronić uprawy sadownicze przed wiosennym chłodem, należą do nich przede wszystkim:

  • okrywanie upraw
  • zraszanie
  • mieszanie powietrza przez maszyny wiatrowe
  • zadymianie
  • stosowanie preparatów chemicznych
  • ogrzewanie powietrza za pomocą palników gazowych.

Ogrzewanie sadów w walce z przymrozkami

Jak widać napływ zimnych mas powietrze na określony teren można powstrzymać na różne sposoby. Każda z nich ma swoje zalety jak i wady. My skupimy się na jednej z nich, dość naturalnej, która każe walczyć z chłodem poprzez podgrzanie temperatury. W ten sposób nie dopuszczamy chłodnego powietrza do naszych roślin odgradzając je falą ciepła. Podgrzanie temperatury powietrza w sadzie można wykonywać na wiele sposobów jednym z nich jest spalanie drewna. Przy tym podczas podgrzewania powstaje dym, który dodatkowo chroni uprawy, ponieważ zadymione to też jedną z metod ochrony przed zimnem. Nie jest to jednak metoda doskonała, a na dodatek powstający dym jest czynnikiem zanieczyszczającym środowisko naturalne.

Ogrzewanie sadów gazem płynnym z butli

W erze konieczności korzystania z rozwiązań ekologicznych i ograniczania negatywnego wpływu na środowisko naturalne należy szukać rozwiązania tego typu problemów gdzie indziej. Tu z pomocą sadownikom przychodzą urządzenia grzewcze wykorzystujące do spalania gaz płynny propan. Firmy oferujące rozwiązania tego problemu mają w swojej ofercie kilka ciekawych urządzeń. Pracują już one z powodzeniem w wielu sadach. Wśród wielu urządzeń grzewczych stosowanych w sadach w celu zabezpieczenia upraw sadowniczych warto wrócić uwagę na dwa poniższe.

gazowe nagrzewnice w sadach

Urządzenie zapobiegające przymrozkom Frostbuster*

Na rynku w ofercie firm dostarczających urządzenia sadownicze jest wiele nagrzewnic zarówno mobilnych ciągniętych przez ciągnik, jak i stacjonarnych, które dostarczają ciepło w wyniku spalania propanu. Jednym z nich jest urządzenie grzewcze Frostbuster. Jest to mobilna gazowa nagrzewnica powietrza. Może ona występować w kilku wersjach zarówno w stacjonarnej jak i mobilnej, ciągniętej za ciągnikiem w sadzie. W takiej opcji na pokład ładowanych jest 6 dużych butli 33 kg z propanem, które są źródłem zasilania dla palnika gazowego. Urządzenie spalając gaz płynny wytwarza ciepło, które podgrzewa powietrze do temperatury 80-100°C. Następnie jest ono wyrzucane z dwóch boków w kierunku kolejnych rzędów drzew owocowych. Daje to szansę na podniesienie temperatury powierza w sadzie podczas jednego przejazdu jednocześnie w 2-3 rzędach drzew po każdej ze stron. Zasięg urządzenia może sięgać nawet do 50 m. Taka wydajność umożliwia ochronę do 8 ha sadu za pomocą jednego zestawu mobilnego. Średnie zużycie gazu przez to urządzenie to zgodnie z instrukcją producenta ok. 45 kg/h.

Mobilny ogrzewacz sadu Płomyk OS34*

Podobnym rozwiązaniem różniącym się tylko nieco parametrami jest mobilny ogrzewacz sadu Płomyk OS34. Jest to urządzenie grzewcze polskiego producenta, które może zostać przygotowane w kilku opcjach w zależności od potrzeb użytkownika i dostarczone nawet razem butlami gazowymi. Podstawowe parametry takiego urządzenia to:

  • wysoka temperatura wylotu: do 105 stopni C
  • wysokowydajny wentylator, wyrzut powietrza do 75 metrów
  • możliwy montaż butli 33 kg i 11 kg
  • czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny w panelu operatorskim
  • wysokiej klasy manometry i reduktory ciśnienia
  • wskaźniki temperatury ssania i wyrzutu
  • szybki i bezpieczny montaż butli propan
  • system automatycznego zamknięcia dopływu gazu w przypadku awarii.

Armatura gazowa i urządzenie wspomagające

W tych urządzeniach niezbędna jest także sprawnie działająca armatura gazowa, wspomagająca pracę palników. Są to reduktory gazowe, które utrzymują ciśnienie gazu na stałym poziomie, zmniejszają do wymagana przez odbiornik gazu, oraz regulują utrzymując na stałym poziomie. Dzięki temu umożliwiają one prawidłowe działanie palników i nagrzewnic. Poza tym zawory gazowe i przełączniki umożliwiają funkcjonowania całej instalacji butlowej w takim systemie. Korzystając z tych urządzeń gazowych nie należy zapominać, że konieczne jest systematyczne dokonywanie ich przeglądów i dbanie o sprawność całej instalacji butlowej. Zawsze możliwa jest wymiana drobnych elementów instalacji wpływających na prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkowników, a w przypadku takiej konieczności warto zrobić to zawczasu.

Profesjonalne ogrzewanie sadów gazem płynnym z butli

Jak widać urządzenia zasilane gazem płynnym to nie tylko znane wszystkim ogrzewacze pomieszczeń, czy kotły gazowe. Na temat ogrzewania gazem z butli musimy też patrzeć przez pryzmat coraz bardziej u nas popularnych urządzeń zewnętrznych. Przykładem takich zastosowań bardziej nam znanych są parasole grzewcze. Zapewniają one nam ciepłą i przyjemną aurę w chłodne dni w barach i ogródkach, oraz ogrzewają nam przestrzeń podczas wieczornego grillowania z rodziną. Nie możemy przy tym jednak zapominać o specyficznych zastosowaniach gazu płynnego z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń. Istnieje szereg powszechnie nieznanych rozwiązań, bez których trudno by było przeprowadzić wiele procesów produkcyjnych. Gaz płynny w butlach jest stosowany niemal w każdej dziedzinie przemysłowej do wielu różnorodnych zastosowań. Dziś omówiliśmy nieco temat zastosowania gazu w sadownictwie.

Jak się okazuje, jest on tu również niezbędny.

* Informacje o produktach opisywanych w artykule pochodzą ze stron ich producentów i nie stanowią oferty handlowej.

 

Przeczytaj też podobne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 2 000,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl